Domino iki ila dört kişi arasında oynanan bir oyundur. kart, pul ya da domino adı verilen 28 adet, yassı ve dikdörtgen taş ile oynanan domino oyununda amaç uç sayıları aynı olan taşları eşleştirerek dizmektir. Domino taşları enlemesine ikiye ayrılmış, üzerlerinde aynı oyun zarındaki gibi 1 den 6 ya kadar sayılar bulunan taşlardır. Domino taşlarında boş olan bölümler sıfırı temsil eder. 28 taş 0-0’dan 6-6’ya kadar bütün sayıları içinde barındırır.

Başlangıç

Domino oyununa başlarken bütün taşlar yüzleri kapalı olacak şekilde masaya konur ve karıştırılır.

Banka ya da Bahçe olarak adlandırılan bölüme bütün taşlar konur.

Her bir oyuncu birer taş çeker. En yüksek taşı çeken oyuncu başlama hakkı kazanır.

Taşlar tekrar karıştırılır ve her oyuncu sırayla bankadan 7’şer taş çeker.

Başlangıç hakkına sahip olan oyuncu elindeki en yüksek değere sahip olan taşı ya da herhangi bir çift taşı (0-0, 1-1, 2-2 gibi) masaya ya da tahtaya koyarak oyunu başlatır.

Çift taşlar masaya genellikle dik kesecek şekilde yerleştirilir.

Oynanış

Sıradaki oyuncu bu taşın yanına uç sayılardan birisiyle eşleşecek bir taş koymak zorundadır. (Örneğin 6-5 başlangıç taşı olsun. Sıradaki oyuncu oynamak için ya 5 ya da 6 bulunan bir taş oynamak zorundadır. Bunu yaparken hangi uca denk geliyorsa eşit uçlar yan yana dizilmek zorundadır.) Örnek bir diziliş şu şekilde olabilir; 6-5, 5-5, 5-1, 1-2, 2-0, 0-0... Eğer oyuncunun elinde eşleşen taş yoksa, oyuncu koyacak taş gelene kadar bankadan taş çekmek zorundadır.Elindeki bütün taşları bitiren oyuncu domino der ve oyunu bitirir. Ya da oynanacak herhangi bir hamle kalmadığında oyun biter.

Puanlama

Oyun bitişinde oyuncuların ellerinde kalan taşlar ceza puanı olarak hesaplanır ve ceza hanelerine eklenirler. Taşların cezaları 0-0 taşı (ayaz taşı) haricinde bütün taşların değerleri kadardır. Örneğin 1-1 taşının ceza puanı 2’dir. 6-4 taşı 10 puan, 0-5 taşı 5 puandır. Ayaz taşın ceza puanı ise 20’dir.

Domino Oyununda Taktikler

Domino oynarken dikkat edilmesi gereken en önemli şey taş takibidir. Taş takip etmek bir domino taktiğidir. Dominoda her bir sayıdan toplamda 7 adet vardır. Profesyonel bir oyuncu taşları doğru şekilde takip eder ve oyunu istediği yerde kilitleyebilir, manipüle edebilir ve dolayısıyla kazanabilir.

Bankalara özel taksit seçenekleri :


Ortalama Değerlendirme » puan
  • *
  • *
  • *
  • *

Satın almış olduğunuz ürünleri 14 gün içerisinde koşulsuz iade edebilirsiniz. İade edeceğiniz ürünlerin ambalajları bozulmamış ve faturasının olması gerekmektedir.

Kusurlu ürünlerde kargo bedeli tarafımıza aittir, aksi durumda kargo ücreti alıcıya aittir. Geri gönderimlerde sadece Aras kargoyu kullanınız aksi durumda gelen kargolar iade departmanımız tarafından kabul edilmeyecektir.

İadesi kabul edilen ürün/ürünlerde para iadesi aynı günde işlem yapılan kart hesabına yapılmaktadır, (geri iadeler bankanızın onay süresine göre farklılık gösterebilir)

Teslimat kaç günde gerçekleşir?
Bir iki günde.
Ürünleriniz garantili mi?

Evet.

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4